Jak mýt hezký kolo

Ano, řeč je o mytí kol a je jedno, jestli máte kolo hezké nebo ošklivé. Čistota je totiž půl zdraví i u biku. Průměrný uživatel kola zvládne vyměnit duši a možná namazat řetěz. Další servisní činnosti jsou nad síly drtivé většiny (zejména víkendových) jezdců. Přitom servis je důležitý i pro dlouhou životnost kola. Jak ji můžete prodloužit, i když vaše technické schopnosti končí u přemýšlení, na kterou stranu se šroubek povoluje a na kterou utahuje? Jednoduše: své kolo pravidelně myjte. Nečistoty, které na kole ulpí během jízdy, totiž poškozují nejen mechanické části kola, ale mohou znehodnotit i rám a lak kola. O brzdném a řadicím výkonu kola nemluvě.

kolo myti

Jak začít?

Pokaždé, když se vrátíte z projížďky v mokru, bahnu nebo sněhu, byste měli kolo umýt dříve, než špína zaschne. Méně se bude samozřejmě špinit kolo na projížďce po suché silnici, než když se s bikem vydáte za deště přes pole, louky a lesy. Pokud jde o krásu, kolu prospějete, pokud ho sem tam přeleštíte, i když na něm zrovna nejedete. Nebo se vám chce před sezónou vyhánět početná pavoučí rodina?

Co budete potřebovat na čištění kola

Kromě trpělivosti v podstatě to stejné, jako když jdete mýt nádobí. Tedy: kýbl horké vody, čisticí prostředek, houbu a kartáč. Na usušení a vyleštění pak kus hadru, ideálně staré bavlněné tričko nebo prostěradlo, které nastříháte na malé kousky. Osvědčily se také liché ponožky, kterých (dle vlastních zkušeností) se dá za sezónu nasbírat plná igelitka. Existuje spousta profesionálního vybavení, které vám různí experti budou nutit, ale dá se to zvládnout i bez něj. Ušetřené tisíce můžete investovat třeba do kvalitnějších plášťů, osvětlení a přilby.

čistička řetězu

Pračka na řetěz prodlužuje jeho životnost

čistič na kola

Čistič kol Force s rozprašovačem

 

Voda je základ. Ale opatrně

Máte-li montážní stojan, kolo do něj upněte, nemáte-li, postavte kolo “hore nohami” (na sedlo a řidítka). Sundejte obě kola, protože pak se dostanete lépe do míst, kam byste se s koly dostávali jen velmi obtížně. Do kbelíku s horkou vodou přidejte mycí prostředek na kola (ideálně biologicky rozložitelný saponát, ať lední medvědi netrpí) a kartáčem, smetáčkem nebo houbou celé kolo namočte pěnovým roztokem. Opatrně omyjte houbou nebo smetáčkem hrubé nečistoty, poté můžete pokračovat houbičkou, malými kartáčky (na špatně dostupná místa se hodí starý kartáček na zuby). Jakmile bude vše vydrhnuté, kolo opláchněte čistou horkou vodou. Můžete použít i zahradní hadici, ale jen slabý proud s rozprašovačem. Snažte se dostat co nejméně vody do rámu, proto určitě zapomeňte na vysokotlaké čističe. Tlak vody totiž pronikne i do jinak utěsněných ložisek a nenávratně je poškodí. Ano, závodníci svá kola za 80 tisíc od bahna umývají wapkou, ale také po sezóně kolo zahodí a dostanou nové od sponzora.

Tedy zpátky k houbě a hadru: jakmile máte umyto vodou, přichází na řadu sušení. Ideální je kombinace slunce, tepla a bavlněného hadru, který zároveň kolo vyleští. Pokud jste si už připravili igelitku s lichými ponožkami, natáhněte je na ruce – nyní máte k dispozici nepřekonatelné nástroje pro dokonalé vyčištění laku!

Kola: mýt či nemýt

Určitě ano. Mytím můžete prodloužit i životnost kol, ráfků a výpletu. U ráfkových brzd nečistoty, které ulpí na ráfku, fungují při brzdění jako brusivo. To nadměrně opotřebovává stěnu ráfku. Proto vždy nezapomeňte důkladně umýt ráfky a brzdové gumičky. Pravidelně také hadrem přeleštěte dráty a niple výpletů, váš mechanik vám při centrování kol stopro poděkuje. Pozor dávejte u mytí kola s kotoučovými brzdami – jakákoliv sebemenší mastnota může znehodnotit brzdové desky, kotouče proto po mytí důkladně odmastěte čističem brzd.

Máte čisté kolo? Váš mechanik vám poděkuje :-)

Kdo maže, ten jede

Neplatí to jen pro běžkaře. Poté, co kolo vysušíte, suchým hadrem pořádně vydrhněte i řetěz. Budete překvapení, až zpod nánosů šmíru vyleze stříbrný řetěz. Na čistění samotného řetězu se samozřejmě hodí speciální pračka, kterou je dobré čas od času použít. Na pravidelnou očistu po vyjížďce však postačí hadr. Nakonec nezapomeňte řetěz správně promazat, stejně tak můžete ošetřit měnič a přesmykač, případně bowdeny. O tom ale jindy.

Označeno v Nezařazené